Bazénplast  
Since 1993

Ohřev bazénové vody

Jak se v posledních letech přesvědčujeme, samotné léto je u nás celkem krátké na úkor jarního a podzimního období. Teplota vody ve venkovních bazénech se na jaře dlouho drží na nízkých teplotách a na podzim zase začíná brzy neúprosně klesat, tudíž vzniká překážka možného využívání bazénu.

Existuje samozřejmě řada možností, jak tento problém vyřešit a sezónu si tak prodloužit.

V první řadě se jedná o zastřešení s nesčetnou možností tvarových a designových variací. Zastřešení však mnoha zákazníkům nedokáže uspokojit jejich přání a představy a tudíž je nutné uvažovat o dalším možném ohřevu. V případě ohřevu vody doporučujeme a běžně instalujeme do bazénu tzv. samostatný – nezávislý okruh pro ohřev vody. Znamená to, že ohřev má své vlastní sání a výtlak a je možné jej pouze uchystat a v budoucnu v návaznosti na spokojenosti či nespokojenosti s teplotou vody dodat pouze konkrétní komponent ohřevu. K ohřevu vody se nejčastěji používají následující možnosti:

Tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo

Nejefektivnější a v dnešní době nejoblíbenější možnost ohřevu vody. Tepelná čerpadla umožňují prodloužení koupací sezóny v kalendářním roce až na sedm měsíců. Oproti solárním kolektorům, které jsou závislé na slunečním záření, mají tepelná čerpadla neskutečnou výhodu, jelikož pro svou funkčnost potřebují pouze venkovní teploty nad bodem mrazu.

Princip fungování chladničky je všem dobře znám – chladící médium odebírá potravinám teplo a předává je mřížkou ven do okolního prostoru. Bazénová tepelná čerpadla fungují na tom samém principu, jenže opačně. A to tak, že z okolního prostředí odebírají energii o nízké teplotě, kterou pomocí kompresoru přečerpávají na vyšší. Výhodou bazénových tepelných čerpadel není jen to, že umí využít energii, která je všude kolem nás dostupná zdarma, ale i velmi nízké provozní náklady, které jsou k tomuto ohřevu potřeba.

Příkon kompresoru je odvislý od typu čerpadla (objemu bazénu) od 0,8 kW, zatímco jeho tepelný výkon je až šestinásobně vyšší. Úspoře nákladů napomáhá také možnost automatického provozu v nízkém tarifu elektrické energie (s časovým spínačem může tepelné čerpadlo ohřívat bazénovou vodu i v noci). Voda v bazénu je teplá vždy dle požadované hodnoty, kterou si sám uživatel nastaví. Cílovou teplotu vody je tedy možné jednoduše regulovat, tudíž se nemůže stát, že by při dlouhodobějším slunečném počasí byla voda ohřátá příliš nebo naopak.

Vnitřní bazén

Chod tepelných čerpadel je velmi tichý a jejich provoz splňuje nepřísnější hygienické normy a ani jeho údržba neklade na majitele bazénu velké nároky. Navíc díky relativně malým rozměrům není umístění čerpadla takovým problémem jako například umístnění solárního panelu. Po odborné montáži a zapojení tepelného čerpadla na konkrétní bazénovou technologii je majitel proškolen o údržbě. Bazénové tepelné čerpadlo nevyžaduje žádný zvláštní servis, jen je třeba před koncem sezóny vypustit vodu z topného okruhu.

Stavební připravenost spočívá v elektrické připravenosti (nutno 3 x kabel CYKY 3 x 1,5 m), instalace probíhá na základovou betonovou desku o min. rozměru 120 x 60 cm (případně na pevný podklad vytvořený z betonových dlaždic). Po instalaci tepelného čerpadla je potřeba opatřit tepelné čerpadlo stříškou a zajistit elektromontáž, kterou je možné zařídit prostřednictvím naší firmy. Tepelné čerpadlo musí být umístěno ve venkovní ploše minimálně s 80 cm volného prostoru.

Zodiac Power

Nově jsme do naší nabídky zařadili tepelné čerpadlo Zodiac Power.

Řada tepelných čerpadel Power byla uvedena na trh jako vysoce výkonná a vzhledem ke svému výkonu i za přijatelnou cenu. Vychází z technologických expertýz a vývoje proslulé značky Zodiac. Nabízí skvělý poměr cena/výkon a jsou nejlepší volbou při nákupu tepelného čerpadla, díky své účinnosti, spolehlivosti a jednoduchosti. Další informace o tomto tepelném čerpadle jsou na stránce TČ Zodiac Power.


Ceny tepelných čerpadel se pohybují od 16.500,-- + DPH.


ELEKTRICKÝ OHŘEV

Průtokový ohřívač

Využívá převod elektrické energie na energii tepelnou. Elektrické ohřevy se vyrábí v různých provedeních a z různých materiálů: jako jsou plastové, titanové, nerezové..

Průtokový elektrický ohřívač vody by měl být vždy speciálně navržen a konstruován k ohřevu vody ve venkovních nebo interiérových bazénech, lázních a vířivých vanách.

Činnost spočívá v ohřevu protékající vody tělesem topení, která je čerpána přes filtrační okruh pomocí filtračního čerpadla. Požadovanou teplotu ohřívané vody nastavujeme regulovatelným kapilárním termostatem s možností nastavení v rozmezí +5 - +40 C, který je umístěn na propojovací krabičce topného zařízení.

TEPELNÝ VÝMĚNÍK

Tepelný výměník

Tepelný výměník se uplatňuje zejména pro vytápění vody v bazénech, vířivých vanách či lázních. Můžeme ho však také použít i při vytápění chodníků apod.

Parametry výměníku: Tepelný výkon je udaný pro teplotní rozdíl 60 C, mezi vstupní topnou a výstupní ohřívanou vodou. Nejvýhodnější je zejména použití výměníku při ohřevu vody plynovým nebo jiným kotlem.

Výhodou tepelných výměníků je, že dokáže v daném okamžiku ohřát vodu na požadovanou teplotu.

Naše firma považuje teplené výměníky hned po tepelných čerpadlech za nejspolehlivější, a zákazníkovi se nejvíce přizpůsobivou variantu ohřevu Vašeho zahradního bazénu.

SOLÁRNÍ KOLEKTOR

Princip slunečního kolektoru je založen na zachytávání slunečních paprsků (nositelé energie) a jejich přeměně na teplo. Kompletní solární sestava by však kromě solárních panelů (které se dají sami o sobě v některých provedeních sehnat z velmi nízkou cenu, obzvláště v supermarketech), měla obsahovat, elektronickou regulaci (čidlo a termostat) a další komponenty zajišťující bezpečný provoz (oběhové čerpadlo a potrubí). Toto by měl brát zákazník v potaz v případě, že plánuje nákup solárních panelů za „bezkonkurenčně nízké ceny“. V konečné fázi pak vyjde solární kolektor dráž než ostatní možné způsoby ohřevu bazénové vody, které jsou podstatně účelnější a kvalitnější.

Instalace samotného solárního kolektoru bez výměníku funguje na tomto principu:

Studená voda se vhání do kolektoru a rovnoměrně jím prochází, svítí-li slunce, dochází tak k přímému ohřevu vody. Výstupním výustkem jde ohřátá voda zpět do bazénu. Systém je řízený čerpadlem a není doplněn o další dohřev (výměník..). V tomto případě se kolektor používá pouze na sezónní ohřev vody (pozdní jaro, léto, ranný podzim) a na zimu se kolektor vypouští a je vhodné jej i uskladnit.

Systém solárního kolektoru doplněného o tepelný výměník:

Používá se u bazénu s celoročním provozem. Kolektorem pak neproudí bazénová voda, ale nemrznoucí směs. Nemusí se na zimu vypouštět. Solární systémy se zpravidla kombinují se stávajícími zdroji energie, proto lze říci, že solární systém funguje pouze jako předehřev.

V období vyšší sluneční aktivity je solární ohřev schopen ohřát veškerou spotřební vodu a musí se řešit otázka tepelných přebytků. V chladnějších měsících a obdobích, kdy je sluneční aktivita nízká jsou solární kolektory schopny ohřát vodu jen do určité teploty a dohřátí na požadované stupně musí provést jiný zdroj, zpravidla stávající plynový kotel, nebo elektrokotel, popř. elektrický ohřev, z těchto důvodů naše firma svým zákazníkům solární kolektory sice nevymlouvá, ale zdaleka ani nedoporučuje. V jarních a podzimních obdobích, kdy by si zákazník rád vodu v bazénu přihřál, solární kolektor není schopen vodu ohřát a letních perných dnech, kdy se chce zákazních osvěžit v bazénu, solární kolektor vodu ohřeje na velmi vysokou někdy až nepříjemnou teplotu.


Dle našeho názoru a dlouhodobých zkušeností je pro zákazníka, jak z hlediska ceny tak i z hlediska spokojenosti, vhodnější zvážit instalaci jiné technologie ohřevu než je solární kolektor.

PROVOZ COVID 19

PRODEJNA  SPOLEČNOSTI BAZÉNPLAST JE Z VLÁDNÍCH NAŘÍZENÍ PROZATÍM UZAVŘENA

Vážení zákazníci  a příznivci naší společnosti, jelikož se bodová hodnocení z „PES“ stále drží navysokém čísle, které není ideální, jsme i my z vládních nařízení nuceni s  přechodem do 5 stupně uzavřít naší prodejnu pro maloobchod.

Jsme Vám plně  k dispozici na emailech a telefonních kontaktech. Případné osobní odběry nebo  schůzky je možné uskutečnit pouze po předchozí dohodě.

Děkujeme za  pochopení a pevně věříme, že se situace brzy zlepší a konečně se všichni budeme  moci vrátit k normálnímu a běžnému životu, na který jsme byli zvyklí před  pandemií.

"; }